Egy vegán nap

Nem kell feltétlenül vegánnak lenned ahhoz, hogy növényi alapú ételeket főzz, de heti egy-két vegán nap jót tesz a szervezetednek. Ráadásul a vegán koszt elkészítése egészen egyszerű és az eredmény finom. Ígérem!

Először is: vegánul étkezni annyit jelent, hogy lemondasz az állati eredetű termékekről, így a tejről, a tojásról és a húsról, növényi alapú étrendet követsz és minden olyan élelmiszert kihagysz a menüből, ami teljesen vagy részben állati eredetű. Ez így most radikálisabban hangzik, mint amilyen valójában, a vegán étrend ugyanis egészen egyszerű, finom és jót tesz a szervezetnek. Emellett már heti egy vegán napnak is érezheted a pozitív hatását.

 

Vegán táplálkozás – mik az előnyei?

  1. Teszel valamit az egészségedért

Aki időnként vegán módon táplálkozik, az csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek, a rák, a magas vérnyomás vagy a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Ezen túlmenően még jót is tesz a szervezet sav-bázis egyensúlyának. A növényi alapú étrend ugyanis lúgosító hatású.

 

  1. Kíméled a bolygót

A növényi alapú táplálkozás továbbá azt is jelenti, hogy kevesebb erőforrást használsz el. Az állati eredetű termékek előállítása összehasonlíthatatlanul jobban terheli a föld klímáját. Feltéve persze, hogy étkezéseddel figyelembe veszed a szezonalitást és ügyelsz arra, hogy a lehetőségekhez képest a környezetedben termesztett alapanyagokat használd. Ha például télen epret vásárolsz, vagy a sokat utaztatott avokádó mellett döntesz, akkor nem igazán csökken az ökológiai lábnyomod.

 

  1. Nagyobb változatosságot varázsolsz a tányérodra

Ha vegán napokat iktatsz be, akkor másfajta ételeket készítesz, mint általában. Ezen kívül gondoskodsz arról, hogy a tányéron felszolgált étel színes és változatos legyen – lesz rajta egy csomó zöldség, gyümölcs, dióféle, gabona és különböző hüvelyesek. Ez egyszerre pezsdíti fel a konyhádat és a testedet.

A vegán étkezés nem jelent lemondást

Éppen ellenkezőleg. Nem arról szól, hogy egyszerűen elhagyod az állati eredetű termékeket és  minden mást megeszel. A vegán étkezés semmi esetre sem jelenti azt, hogy csak köretet eszünk. A húst, a halat, a tejtermékeket, a tojást és az állati zsírokat ugyanis növényi alternatívákkal válthatjuk ki. Ezzel messzemenően kitágulnak az étkezési szokásaid, mivel teljes mértékben megváltozik a hozzáállásod a táplálkozáshoz. Új ízekkel ismerkedsz meg és másképp kombinálod az összetevőket. Az időről időre beiktatott vegán étkezés egyben kulináris sokszínűséget is jelent. És mivel egyre többen indulnak el ezen az úton, ma már rengeteg helyettesítő termék létezik, korántsem kell állandóan tofu-szeleteket és szójakolbászt enni. Mint minden táplálkozási forma esetében, úgy a vegán étkezésnél is érdemes inkább a friss alapanyagokat előnyben részesíteni.

 

Vegán iránytű: helyettesítő termékek

Ha egyszer megváltoztattad a gondolkodásmódodat, a vegán konyha nagyon egyszerűvé válik. A sütéshez vaj helyett használj kókuszsírt vagy bármilyen más növényi olajat, például olíva-, repce-, dió- vagy kenderolajat. A növényi tejek széles választéka is rendelkezésre áll, mint például a tönköly-, zab-, kókusz- vagy mandulatej. Létezik szója-, kókusz- vagy rizs alapú vegán habkrém is. Rengeteg joghurtalternatíva kapható a piacon. A húst kiváló minőségű gabonafélékkel, például tönkebúzával, hajdinával, kölessel vagy amaránttal helyettesítheted. Tojás helyett gyümölcspürét, finomra őrölt lenmagot vagy szentjánoskenyérmagot használj. A tésztát sütés előtt tojás helyett vízzel kend meg. Ha pedig van otthon agavészirup, rizsszirup vagy juharszirup, akkor lemondhatsz a mézről is.

Vegán indítási segédlet: Mit főzzek egy vegán napon?

Szeretnél néha-néha egy vegán napot beiktatni. De mit főzzél? Útmutató gyanánt összegyűjtöttünk neked néhány vegán receptet.

 

  1. Reggel

Mit szólnál egy meleg reggelihez? Főzd meg a  zab- és tönkölypelyhet vízben, reszelj bele egy almát, adj hozzá mandulavajat, főtt gesztenyét és fahéjat – és kész is. Elvileg minden tálat vagy müzlit el lehet készíteni az építőkocka elv alapján: tehetsz bele diót, magot, friss gyümölcsöt, gabonafélét, gabonatejet vagy gabonaféléből készült joghurtot. Keverj össze mindent, amit szeretsz.

 

  1. Ebéd

A kókusztejjel és csicseriborsóval készült zöldséges wok igazán finom – lehet csípős ízvilágú is. A vegán zöldséges quiche termékeink íze szintén mennyei. Vagy legyen inkább egy répás-gombás rétes?

 

  1. Vacsora

Este jól esik egy könnyű saláta. A zöldségleves szintén megkoronázhatja a napunkat. Ugyanúgy remek döntés a növényi krémmel, például humusszal megkent kenyér. Egyébként könnyen keverhetsz magadnak hüvelyes-, gabona-, dió- vagy zöldségalapú szendvicskrémet.

 

Megjött a kedved? Még több inspirációért lapozd át vegán receptgyűjteményünket!