Melegítő ételek

Hideg lábujjak és jeges ujjak - a tél nem a fázós természetűeknek való. De nem csak a meleg cipő és a vastag zokni segít megállítani a fagyot – aki melegítő ételeket fogyaszt, belülről is felmelegítheti a testét.

Sok dolog annyira logikus, hogy néha megfeledkezünk róluk. Ha hallgatsz a testedre, és nem feledkezel meg a hagyományról, arról, mit tettek felmenőink annak érdekében, hogy kezük-lábuk ne hűljön ki, akkor ösztönösen rájössz arra, hogyan lehet kiűzni a hideget a testből. Melyek a melegítő ételek? Egy dologra kell ügyelni: Részesítsük előnyben a főtt ételt a nyers étellel szemben és a téli zöldségeket az egzotikus gyümölcsökkel, például az ananásszal és társaival szemben, amelyek olyan régiókban teremnek, ahol a testet nem melegíteni, hanem hűteni kell. Nyáron ez mind nálunk is szép és jó. De télen melegítő ételeket fogyasszunk, például helyben termő gumókat és gyökereket, amik pozitív energiamérleget biztosítanak – a fejünk búbjától a lábujjakig.

Inkább meleg, mint hideg

A belső hőszabályozó beállításában az étel elkészítése kulcsfontosságú szerepet játszik. Míg nyáron inkább a nyers ételek kerülnek az étlapra, télen nyugodtan lehet sütni és grillezni. Amikor kint havazik, a saláta nem rúghat labdába a forró zöldségleves mellett. A lazac pedig még télen is jobb grillezve és melegítő édesköménnyel tálalva, mint szusi rizzsel. Ha pedig mégis ragaszkodsz a szusihoz, akkor segít a wasabi szósz. Mert a wasabi is melegít, ami azt jelenti, hogy a hőháztartásunkat egyensúlyba hozza.

Hús és bab – top melegítő ételek

Mely ételek termelnek hőt a szervezetben? A hideg évszakban kerüljenek húsok – mégpedig forrón átsütve – a tányérunkra. A hagyományos kínai orvoslás (TCM) tanításai szerint különösen a vörös húsnak van melegítő hatása. A kacsa, a bárány, a vadhús és a marhahús a TCM szerint nem hiányozhat a téli étrendünkből. Végül pedig a steak nemcsak belülről melegít, hanem egyben jó kedvre is derít. Csípős chiliszósszal felturbózva (a chilinek szintén melegítő hatása van) az így keletkezett belső tűz sikeresen felveszi a harcot a hideggel. De még azok számára is, akik nem esznek húst, ott vannak a gyógynövények, vagy a bab, amelyek segítenek a hideg elleni harcban. A hüvelyesek, különösen a vörös lencse, szintén a melegítő ételek közé tartoznak.

Változatos fűszerek

Télen mindenből egy kicsit többet fogyaszthatsz. A fűszerek belülről melegítenek. A melegítő magvak és babok listájának élén a chili áll. Ez a melegítő étel nemcsak felmelegít, hanem tüzes jelleget kölcsönöz az ételnek. A lista a gyömbérrel folytatódik – sajátos csípős jellegével jól működik akár desszertekben, teákban és pikáns ételekben is. Mindezek mellett a chili és a gyömbér egyaránt antibakteriális hatású, és már az elején megálljt parancsol a kis gonosz, megfázást okozó vírusoknak. Bátran vegyünk le kardamomot, koriandert, fokhagymát és fahéjat a fűszerespolcról, mert bennük rejtőzik a megoldás arra, hogyan melegítsük föl testünket belülről télvíz idején.

Egy korty bor

Még mondja valaki, hogy a bor nem egészséges. Senki sem fanyalog a forralt bor hallatán. Természetesen a mennyiségen múlik, mennyire ésszerű, vagy ésszerűtlen a fogyasztása. De mértékkel fogyasztva a karácsonyi időszakban készített forralt bor valójában pont arra jó, hogy felmelegítsen minket a lábujjunktól a fejünk búbjáig és kellemes érzést árasszon szét egész testünkben. Hiszen a vörösbor önmagában is melegít és a puncsféleségekhez használt pezsdítő fűszerkeverék – mint tudjuk – szintén hőserkentő hatású. Egy kis melengető gyümölcs a pohárban ráadásul segít abban, hogy karácsonyi hangulatba kerüljünk.

Téli zöldségek – regionális melegítő ételek

Ahogy az olyan hűsítő gyümölcsök, mint a kivi, a mangó és a többi déligyümölcs ott terem meg, ahol azok hűtő hatására van szükség, úgy a helyben termesztett káposzta, cékla, vörös- és savanyú káposzta is gondoskodik a szervezet megfelelő belső fűtéséről. Ezek nemcsak melegítő ételek, hanem fontos vitaminforrások is a megfázás és köhögés elleni küzdelemben. A hagyma szintén a melegítő zöldségek körébe tartozik. A hagyma fogyasztása – akár külsőleg, akár belsőleg alkalmazzuk – télen meghittséget és melegérzetet biztosít. Hogy különösen télen mely zöldségek biztosítják a szükséges vitaminlöketet, megtudhatjuk a „Hidegben termő zöldségek” című cikkünkből.

Jó ötlet: melegítő ételek reggelire

A meleg reggeli egyértelmű előnyt jelent a melegítés terén. A zab, a tönköly és a köles, különösen meleg gabonakása formában, a hagyományos kínai orvoslás szerint melegítő ételnek számít. Lekváros kenyér helyett inkább kását fogyasszunk reggelire. Aki ezt kipróbálja, annak meleg testérzet a jutalma. Még egy tipp: a sárgabarackkal és szilvával (akár aszalt szilvával is) feldobott kása duplán melegíti testünket. A gyümölcs ugyanis csúcshatású melegítő ételnek számít.

Isn’t it nuts?

Mondja az angol az olyan képtelenségekre, mint amikor a Jégkorszak című filmben a kőkorszaki motkány minden erejével védi a mogyoróját. De a motkánynak igaza van, ugyanis a diófélék a hideg téli napok legjobb melegítői. Mindenekelőtt a mogyoró, a dió és a gesztenye. Finom a karácsonyi kekszen vagy melegen, papírzacskóból fogyasztva a sétálóutcában. Jókedvre derít. Ráadásul a lépet, a vesét és a tüdőt is ellátja fontos tápanyagokkal.