Sütőtök - tömény vitaminforrás őszi színekben
Néhány dolgot azonban érdemes szem előtt tartani ahhoz, hogy a sütőtök – a maga tömény vitamintartalmával – feldolgozva is jó ízű legyen, és fitten tartson bennünket. Ezek ismeretében minden rendben lesz, és az őszi zöldség kemény héja alatt nem maradnak majd rejtve a fontos tápanyagok.
SÜTŐTÖK – ŐSZI NAPSÜTÉS A TÁNYÉRON
Édes, pikáns, párolt, főtt, pürésített, sütött, csőben sült vagy savanyított: A sütőtök az őszi konyha visszatérő vendége, amely mindjárt egy sor ásványi anyaggal érkezik, mint például a kalcium, a foszfor és a vas. Káliumtartalma, amely a szervezet folyadékháztartása szempontjából játszik fontos szerepet, különösen magas. Emellett a sütőtök rendkívül gazdag antioxidánsokban. És mindezt úgy, hogy rekordgyanúsan kalóriaszegény étel: 100 gramm sütőtök átlagosan csak körülbelül 40 kalóriát tartalmaz.
A következő jó hír az, hogy a sok ásványi anyag és vitamin, különösen a béta-karotin (mint az A-vitamin előanyaga), sok feldolgozást kibír, anélkül, hogy veszendőbe menne. Főleg, ha a kíméletesebb párolást választjuk vagy alacsony hőmérsékleten sütjük, ugyanis így őrizhető meg a legtöbb tápanyag. Ha a sütőtököt főzzük, a főzővizet is érdemes felhasználni, mert a sütőtökből a főzés során sok vitamin oldódik ki.
FÁS SZÁR ÉS KONGÓ HANG
A felkészülés már fél siker! Jó, ha pontosan tudjuk, mire érdemes figyelni, amikor vitamindús sütőtököt indulunk vásárolni a piacon. Az érett sütőtök megbízható jellemzője a kongó hang, amit ütögetéskor hallat. A száraz, kemény, fás szár egy másik fontos jelzője annak, hogy az ősz hírnöke beérett, azaz erről is felismerhetjük a tökszerű termények érett példányait.
A TÜRELEM NEM CSAK RÓZSÁT TEREM
Ha a piacon mindent jól csináltunk, akkor a vitaminokat hosszú hónapokra bebiztosítottuk magunknak. Van ugyanis egy másik jó tulajdonsága is ennek a zöldségnek. A napsütötte őszi hírnök nem csak a feldolgozását tekintve egyszerű, hanem száraz, sötét, 10-14 Celsius-fok közötti hőmérsékletű helyen tárolva akár hat hónapig is békésen eláll, tápanyagveszteség nélkül. Az egyetlen fontos kritérium, hogy a zöldség teljesen sértetlen legyen, így a sütőtököt nem kezdhetik ki nyugalmukban a baktériumok és társaik. Ha egyszer már felvágtuk, tároljuk hűtőszekrényben, de kb. négy napon belül fogyasszuk el.
EMBER KONTRA SÜTŐTÖK
De azért nem egy sütőtök azt az érzést kelti bennünk, hogy a tárolásig vagy akár a feldolgozásig el sem jutunk vele. Ez leginkább akkor fordul elő, amikor megpróbáljuk átvágni a héját. A kemény külső mögött lágy szív lakozik erre az őszi zöldségre bizonyos esetekben még találóbb mondás, mint az emberre vonatkozóan. Szerencsére erre is találtak azonban már megoldást (természetesen a vitaminok megkímélése mellett), még ha elsőre kissé szokatlannak is tűnhetnek. Az első ilyen trükk, hogy a sütőtököt körülbelül egy méteres magasságból a földre ejtjük. Ezáltal repedések keletkeznek rajta, amelyek mentén egy éles, cakkos késsel már könnyedén elbánunk a sütőtök kemény héjával.
Ha ez a trükk nem válik be, akkor vessük be a hőt a sütőtök kemény héja ellen. A második trükkös megoldás a következőképpen működik: Tegyük a sütőtököt a sütőbe 30-40 percre 150 Celsius-fokos hőmérsékleten. Ezután hagyjuk újra kihűlni, és lám, a vitaminokban gazdag sütőtök kemény héja megadja magát. A hámozás és a felvágás innentől már gyerekjáték.
Némi vigaszt nyújthat, hogy a Japánból származó Hokkaidó tök megspórolja nekünk a hámozást. Merthogy ennek a héja – más népszerű fajtákkal ellentétben, mint például a Butternut vagy a muskotály – fogyasztható. Ám itt is érdemes alkalmazni a fent leírt módszert és egy éles kést, amivel gyorsan eltávolítható a tök héja. Innen már csak egy lépés, és fogyaszthatjuk is ezt a csodás vitaminbombát, melynek melege átjárja a gyomrot és a lelket, miközben kint süvít a szél.
Mit főzzek ma magamnak? Legyen…
… Hokkaido tök. Nem, Kanadai tök! Vagy inkább muskotályos sütőtök, esetleg makk tök? Nem könnyű a választás. Világszerte több mint 400 sütőtökfajta létezik. A muskotályos tök, ahogy a neve is sugallja, enyhén muskotályos ízű, míg a körte alakú Kanadai sűrűbb húsú, mogyorós, vajas aromájú. A Hokkaido gyümölcsösebb, és különösen magas a béta-karotin tartalma. A fent említett tökfajtákon kívül rendkívül népszerű még a narancssárga, kemény húsú Nápolyi hosszú sütőtök, a meglehetősen vizenyős óriástök, a Red Centner, amely különösen jól működik zöldségként és lekvárként, a spagettitök, amelynek húsát tésztaként tálalhatjuk, valamint a francia hosszú tök, amely igazi konyhai jolly joker.
A tökfélék és elkészítési módjaik pont olyan változatos képet mutatnak, mint a fáról lehulló levelek az évnek ebben az időszakában. Más szóval végtelen lehetőség közül választhatunk: sütőtökleves ropogós leveles tészta csigákkal, quiche vagy mini rétes. Vagy fogyaszthatjuk magában is, egy kis tengeri sóval meghintve, miután például az 1 centiméteres Hokkaidó tökdarabokat 20 percig sütöttük 180 fokon a sütőben egy kis fokhagyma társaságában. Az eredmény minden esetben ugyanaz, és ez már az aztékok óta így van: A vitamindús, ínycsiklandó falatok hatására hatalmába kerít bennünket az őszi napsütés megnyugtató, melegítő érzése. Mintha csak belőlünk áradna.